Wprowadzenie
W kuchni wietnamskiej ważny jest nie tylko smak i pożywność potraw, ale także estetyka podania. Lekka i kolorowa kuchnia stanowi więc o oryginalności Wietnamu. Współczesna kuchnia wietnamska pozostaje pod silnym wpływem obyczajów francuskich kolonizatorów. Z kolei tradycyjne wietnamskie potrawy są bardzo podobne do chińskich. Widocznym, ważnym wyjątkiem jest użycie sosu rybnego w miejsce sojowego. W wietnamskich przepisach używa się też bardzo często palczatki cytrynowej , limonki zwyczajnej oraz limonki o angielskiej nazwie kaffir lime (są to suszone liście limonki).
Charakterystycznymi cechami kuchni wietnamskiej jest używanie sosu rybnego i hoi sin. Do przyrządzenia wietnamskich potraw używa się dużo warzyw, takich jak mong toi (szpinak, bardziej mięsisty od polskiego, smakuje tak samo), świeżych ziół takich jak kolendra czy tajska bazylia i przypraw, z których najbardziej charakterystyczne to trawa cytrynowa i liście cytryny. We wszystkich regionach Wietnamu duży nacisk kładzie się na dodatki do głównych dań – warzywa oraz sosy w postaci dipów. Główne potrawy przygotowuje się z wieprzowiny, wołowiny, ryb (np. panga), krewetek oraz drobiu – kurczaków i kaczek.
Kuchnię wietnamską dzieli się na trzy regiony. Hanoi (Północny Wietnam) charakteryzuje się prostotą przygotowania, smażeniem potraw oraz użyciem dużej ilości sosu sojowego, co ma związek z dużym wpływem kuchni chińskiej na sztukę kulinarną tego regionu. Sajgon (Południowy Wietnam) słynie z używania większej ilości warzyw, ryb i owoców, a kuchnia ta charakteryzuje się wpływami francuskimi z czasów kolonialnych. Najbardziej wyrafinowana w smaku i niepowtarzalna jest kuchnia Hue (Środkowego Wietnamu), mająca cesarskie źródła. Jest ostrzejsza i bardziej kolorowa od pozostałych. Charakterystyczne jest jednoczesne podawanie wielu małych dań, (ich ilość świadczy o zamożności rodziny). Niezwykle istotny jest sposób podania i wygląd dań.
Kuchnia wietnamska jest bardzo popularna w naszym kraju ze względu na duże podobieństwo do kuchni chińskiej, ale też ze względu na imigrantów z Wietnamu, którzy w dużej ilości osiedlili się w naszym kraju i propagują jej smaki i potrawy.